Fajtatörténet

Berner Sennenhund (Dürrbächler)

 

   A ma ismert standard szerint tenyésztett berni pásztor mindössze 100 éves. Eredeti előfordulási helye Bern (Svájc). Főbb tulajdonságai: ragaszkodó, családközpontú, hűséges, a gazdáit, otthonát és területét védelmező kutya. Idegen közeledtét ugatással jelezte, elsődleges feladata a védelmezés volt. Az udvaron élő többi állattal jól ki kellett jönnie. Gazdáit a földekre követte, nem kóborolhatott el. Tereléskor, a nyáj őrzésekor buzgón, rátermetten segített, tejeskannákat húzott kocsival a sajtkészítő üzemekbe. Röviden neki, mint parasztkutyának sokoldalúnak kellett lennie: családi, őrző, védő, kísérő, terelő, húzó kutya volt, és csak azok az egyedek maradhattak életben, akik ezeknek a tulajdonságoknak maradéktalanul megfeleltek. Kegyetlenül hangzik, de csak így őrizhették meg a berni pásztor legalapvetőbb kritériumait: az erőteljes felépítést és a wesent.

  Erő, kitartás és mozgathatóság voltak az alapvető testi elvárások velük szemben. Megfelelő magassággal és olyan szőrrel kellett rendelkezniük, ami megvédte őket az időjárás viszontagságaival és a téli hideggel szemben. Mindezek mellett minden tekintetben igénytelennek, egyszerűen felnevelhetőnek, egészségesnek, robusztusnak, csekély étvágyúnak kellett lenniük.

   Mivel ilyen sok tulajdonságnak kellett megfelelniük, és rengeteg feladatot kellett ellátniuk, a kinézetnek nem tulajdonítottak nagy jelentőséget, így külsőre számtalan változatuk létezett: a hosszúszőrűek mellett előfordultak drótszőrűek is, nem mindegyik volt háromszínű, némelyek csak feketék és barnák, mások vörösek és fehérek. De minden különbség ellenére nagyon hasonlítottak egymásra harmonikus felépítésükben, rátermettségükben és jellemükben. Ezeknek a kutyáknak nem volt ekkor még nevük, éppen ezért gyakran színezetük alapján nevezték el őket. Amelyiknek széles fehér csík volt az orrán és a homlokán, azt Blässi-nek hívták, ha ez a csík a homlokon (Blesse) nagyon keskeny volt, vagy eltűnt, (mivel így komorabb, mackós (bärenhaft) kinézetű volt) a Bärri nevet kapta, míg azokat, amelyeknek egy fehér kör (Ring) díszítette a nyakát, Ringgi-nek hívták. Ezek a kutyák Bern egész környékén elterjedtek. Típusukról lehetett következtetni szülőhelyükre. Egy ilyen helység volt, a Berntől délre fekvő Dürrbach falucska. Egy ottani, azonos névvel rendelkező vendéglő tulajdonosa tenyésztette és eladta az itt született kutyákat. Mivel ők ideális típusúak voltak, lassan az egész fajtát így nevezték el: Dürrbächler.

   Az 1902 és 1904 között rendezett kutyakiállításokon igen kis létszámban már megjelentek Dürrbächler-ek, mivel akkoriban még nem volt elismert fajta, csak versenyen kívül szerepelhettek. Egy 1904-ben megrendezett nemzetközi kutyakiállításon részt vett 4 kutyát (3 kant, 1 szukát) már dürrbachi havasi kutyaként jegyezték be. Így kezdődött el a fajta hivatalos megjelenése. 1907-ben megalakult a Dürrbach-Klub, aminek tagjai fajtajellemzést jelentettek meg. Szerencsére a Dürrbachi kutyák sok pártfogóra találtak, akik népszerűsítették őket a kiállításokon. Közéjük tartozott Albert Heim zürichi professzor, akit ennek a fajtának minden szépsége elvarázsolt. Az 1909-ben megrendezett baseli kiállításon ő nevezte őket először berninek (Berner), de hivatalosan csak 1912-ben lett a Dürrbächlerből Berner Sennenhund (berni pásztor). Évről évre nőtt a kiállításokon bemutatott bernik száma. A nagy áttörést a klub 1910-ben rendezett legelső burgdorfi kiállítása hozta meg, 107 kutyával. 1912-ben megalakult a Berner Sennenhund Klub, ma pedig Schweizerischer Klub für Berner Sennenhunde-nak hívják.

   Az 1907-ben kiadott fajtaleírás 1951-ig érvényben volt, majd ebben az évben kisebb változtatásokat hoztak be. 1973-ban lett a standard precízen átdolgozva. Az első és az utolsó állapotot megfigyelve megállapíthatjuk, hogy jelentős dolgok változtak: a fajta magasabb lett, a göndör szőr kizáró hiba, a fehér jegy redukálva lett (a színharmónia miatt). Mindent egybevetve a standard legalapvetőbb jellemzői azonban nem változtak.

 

Forrás:

Prof. Dr. Bernd Günter: Berner Sennenhund      
  Anita Schneider-Weissbaum: Berner Sennenhund
                                                                                   
 

Utolsó módosítás: 2014-12-04 09:17:00